Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Alena Mornštajnová, Listopád


Alena Mornštajnová letos přišla s novou knihou, která je ale tak trochu jiná, než ostatní. Autorka sice zůstává u společenské prózy, ale tentokrát se vrhla na fiktivní historii, což mě už od začátku velmi zaujalo. Listopad 89 naopak. To je asi nejstručnější shrnutí knihy. Ukrývá toho ale mnohem víc, než si dokážete představit a za mě rozhodně stojí za přečtení, protože si díky této knize spoustu věcí uvědomíte. Zamyslíte se nad tím, jaké by to bylo, kdyby v roce 89 nenastal převrat, ale naopak by vše ještě více přitvrdilo a utáhlo se. Alena Mornštajnová se při psaní inspirovala mimo jiné u států, kde stále ještě funguje totalitní režim a ráda by, aby kniha lidem připomenula, jaké to dříve bylo, když lidé neměli svobodu volby. Já tuto dobu nezažila, každopádně i tak z ní mám respekt a vážím si doby, ve které žijeme nyní.

Za poslední rok nám sice životy také trochu poutáhl covid, takže jsme si nějaké omezení vyzkoušeli i my, kteří jsme dřívější režim nezažili. Nicméně se to podle mě absolutně nedá přirovnávat k sobě a navíc víme, že tohle covidové období snad brzy skončí, už teď máme lepší vyhlídky. Jaké vyhlídky byste ale měli, kdybyste žili v roce 89. Celý svůj život žijete nesvobodně. Nevíte, kdy to skončí. Pak máte na chvíli svobodu na dosah, ale ona vám ulítne a vše je ze dne na den ještě stokrát horší. Bojíte se cokoliv udělat, aby vás nestihl trest. Ten si zkusí hlavní postava knihy Maja, která je při nočním zásahu zatčena za účast na listopadových protestech a odsouzena k dvaceti letům vězení. Její manžel při zásahu zmizel úplně, a tak dcera Lenička zůstává u Majiných rodičů, společně se svým bratrem, kterého má Maja z předchozího vztahu. Když je Maja propuštěna, nezůstane jí skoro nic a nikdo, navíc si musí zbytek trestu ještě odpykat prací v prasečáku, který se nachází v zapadlé vesničce daleko od domova, kde je pod dohledem ostatních obyvatel. 

V knize poznáváme také Magdu. Ta vyrůstá v "ozdravovně" a ona i ostatní děti tam věří, že se jich rodiče zřekli a zradili je. Ve skutečnosti je to zařízení, které si vychovává budoucí kádry k totalitní poslušnosti. Už od mala jsou děti vedeny přísnými pravidly a musí dodržovat pevně stanovený režim. A pokud vidí, že je jiné z dětí porušuje, musí ho bezprodleně nahlásit. Nikdo nesmí vybočovat a všichni musí poslouchat. Je zajímavé postupem času sledovat, jak Magdu tato výchova ovlivňuje a tvoří ji. To, že kniha ukazuje, jak moc záleží na výchově a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, se mi hodně líbilo a dalo mi to zase jiný pohled na lidi. Samozřejmě vím, jak velký má výchova vliv, nicméně tady je to vykresleno opravdu extrémně.

Autorka mě opět naprosto vtáhla do děje, jako to dokáže vždycky. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a myslím, že i konec je naprosto výborně zpracovaný. I když jsou postavy dost odlišné, oblíbila jsem si obě a díky autorčině spisovatelskému umu jsem je obě dokázala dobře pochopit a vcítit se do nich. Knížku rozhodně doporučuju, pokud vás trochu baví historie a její vyprávění z pohledu obyčejného člověka, který danou dobu žije. I když tady to je historie fiktivní, na mnoha místech na světe to určitě nemá daleko k realitě.  

Pokud vás zajímá o této knize i něco více o tom, jak vznikala, doporučuju určitě i zajímavý rozhovor s Alenou Mornštajnovou na DVTV


Autor: Alena Mornštajnová
Název: Listopád
Žánr: společenská próza
Vydáno: Host, 2021
Počet stran: 303
Mé hodnocení: 5/5


Recenzní výtisk poskytlo Nakladatelství Host Brno, děkuji.

9 komentářů:

 1. Mornštajnovou mám ráda a Listopád okukuji již pár týdnů... Vždycky si říkám, že nebudu kupovat nové knížky, dokud jsem nepřečetla vše, co mám doma na poličce nachystané k přečtení, ale tady asi neodolám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ještě naštěstí existují knihovny, kde se dají knížky jen půjčit. 😀 Ale třeba zrovna Mornštajnovou mám zařazenou ve své knihovně moc ráda. 😀

   Vymazat
 2. Já osobně moc nevím, jak se k té Mornštajnové stavět. Osobně mi nepřijde jako špatná, ale jako velice zprofanovaná. Kdyby se z ní nedělala současná literární celebrita, asi by se mi ty knihy četly lépe. Takhle jsem se rozhodovala mezi tím, jestli si koupit tu její novou knihu nebo koženkové legíny a po dlouhé době v tomhle boji vyhrálo oblečení... A to musím říct, že já nejsem člověk, který by byl nějak módně založený. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, knížky od této autorky mám moc ráda. Není to sice moje úplně nejoblíbenější autorka, ale mám radost, že vydává v současnosti, takže vycházejí i nové knihy a nemusím číst do kola furt to samé. Nedávno jsem si nakoupila super knihy ve slevě, protože mi kamarádka doporučila jeden super web

  OdpovědětVymazat
 4. Už se nám konečně blíží zima - moje nejoblíbenější roční období a to hlavně z důvodu, že mám vždycky čas pustit se do čtení nějakých nových zajímavých knih :-) Dost často jsou knihy, na které jsem načerpala inspiraci právě z vašeho blogu, takže za to bych chtěla moc poděkovat! Teď se navíc chystám objednat nějaké novinky (konkrétně detektivky), protože jsem objevila slevový kupon do knihkupectví na 20% slevu! :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherná kniha. Já ji už četla dvakrát a vždy mě chytne za srdce. Teď jsem se však rozhodla dát na trochu horrorovější detektivky, které si čtu ve volném čase u nás na zahradě. Posezení máme přímo vedle zahradního jezírka, takže si asi dokážete představit, jaký relax si během čtení dopřávám. Už se těším na další recenzi a doporučení.

  OdpovědětVymazat
 6. Od této autorky jsem četla asi 2 knížky a musím říct, že píše velmi poutavě, třeba Hana se opravdu četla jedním dechem a vůbec se nedivím, že má tak vysoké hodnocení. Já ke čtení potřebuji pohodu a čas, nejvíce čtu v létě, na terase, večer, když děti spinkají, uděláme si s manželem třeba Pina Coladu a užíváme krásných večerů s knížkou v ruce. Už aby bylo léto, Listopád si píši na seznam a děkuji za tip.

  OdpovědětVymazat
 7. Mám ráda knihy od Aleny Mornštajnové a právě od této jsem se nemohla odtrhnout a brala jsem si jí všude, kde jsem měla čas číst. Občas si kupuji i audioknihy, ale tuto jsem chtěla klasickou do své vlastní knihovny, kde mám sbírku těch nejoblíbenějších. Pro každou si z kreativních potřeb vyrábím vlastní speciální obal, který jí celou chrání na mích cestách do školy.

  OdpovědětVymazat
 8. Listopad už se blíží, doslova klepe na dveře a my ještě v domě nemáme dokončenou nejspíše tu nejdůležitější věc, která by se mohla během zimního ročního období hodit - totiž komínovou sestavu :-) Starý komín jsme totiž kvůli nevyhovujícím podmínkám museli zbourat a teď už jen čekáme na dodání nové komínové sestavy, kterou pak s partou kolegů z práce sestavíme.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)