Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Martin Selner, Autismus & Chardonnay (1+2) - audioverze

Martin Selner, Autismus & Chardonnay (1+2) audiokniha


O Martinovi Selnerovi určitě dost z vás už slyšelo. Od roku 2013 pracuje jako asistent ve stacionáři pro lidi s poruchou autistického spektra. V roce 2016 začal psát blog Autismus & Chardonnay, sledovat ho můžete také na sociálních sítích. V roce 2017 se rozhodl vydat dle blogu knihu, později v roce 2019 její druhý díl. Minulým rokem jsme se dočkali také audioknihy.

Audiokniha je spojením obou knih: Autismus & Chardonnay a Autismus & Chardonnay 2 s dodatkem pozdní sběr. Tohle spojení mi moc vyhovovalo, protože jsem neměla mezi jednotlivými díly pauzu a navíc na sebe tak nějak hezky navazují, že to přirozeně plyne jako jedna kniha.

Z různých krátkých příběhů poznáváme těžko pochopitelný autismus, samotné autisty, jejich chování a potřebu lásky, trpělivosti, pozornosti a pochopení. Za mě to je skvělé přiblížení autistického světa nám, kteří o něm nemáme ani tucha. Autismus je velice citlivé téma, nicméně Martin má talent podat vše upřímně, bez příkras, ale při tom zároveň mile a často až vtipně. 

Dost mě zaujaly i pasáže, kde Martin Selner sdílí svůj osobní pohled na věc a to, jak se sám s touto náročnou prací vypořádává. Tímto kniha přibližuje nejen autisty, ale také lidi, kteří jsou jim chápajícími parťáky, pokud potřebují. I jim někdy dochází trpělivost a potřebují pochopení. Zároveň je ale skvělé, když umí některé situace brát opravdu s humorem, jako Martin. Myslím, že hlavně jeho smysl pro humor mu při práci s autismy často dost pomohl. 

Moc doporučuju, pokud vás tato tematika zajímá. V téhle knize jste autistům a lidem, kteří s nimi pracují, opravdu blízko a u mě kniha naprosto splnila očekávání. 

Někteří tvrdí, že očekávali více, než jen hození blogových článků do knížky, ale pro mě je přece jen lepší to mít celistvě vše v jedné knize, protože nejsem takový poctivec, abych četla všechny blogové články, takže možnost si vše poslechnout v jedné audioknize pro mě byla daleko lepší a děkuju za to. Také nejsem zastáncem toho, že by měla být kniha zpracována na nějaké vyšší úrovni, než je psaný blog. Za mě prostě tenhle styl psaní k Martinovi patří a nejsem si jistá, jestli by se mi kniha líbila, kdyby ji napsal jinak, než jak jsme u něj zvyklí.

David Novotný jako interpret byl naprosto báječný. Těžko si teď po poslechu těchto audioknih dokážu představit jako vypravěče někoho jiného, než jeho, protože se toho zhostil výborně. Dokázal skvěle vystihnout konkrétní situace a moc se mi líbilo, jak interpretoval autisty. Myslím, že knize to ještě víc přidalo, takže za mě audio verze určitě super a skvěle mi doprovázela moje procházky. 


Autor: Martin Selner
Název: Autismus & Chardonnay (1+2)
Žánr: fejetony, eseje, psychologie
Nakladatelství : Pasparta, Paseka (1. díl 2017, 2. díl 2019)
Vydavatel audioverze: Tympanum, 2020
Počet stran: 1. díl 120, 2. díl 136
Délka audioknihy: 5  hodin 46 minut
Interpret audioknihy: David Novotný
Mé hodnocení: 4/5


Poslechněte si ukázku. :) 
Kniha mi byla k recenzi zaslána v audio verzi e-shopem Audiolibrix, děkuji.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Tuto knihu i jiné skvělé audioknížky si můžete koupit přímo na Audiolibrixu, na který vás přesměruje tento baner. :)

Autismus & Chardonnay (1+2)

5 komentářů:

 1. Miluji audioknihy! nemám na běžné knihy zkrátka čas. Škoda. Protože čtení je prostě hrozně obohacující a kolikrát cítím, že mi to opravdu chybí i kvůli tomu, že se mi vytrácí slovní zásoba. Nedávno jsem četla manuál k rektálnímu teploměru a měla jsem pocit, že nedokážu přečíst už ani to.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tahle audiokniha je naprosto skvělá! Dokonce je mi příjemný i ten hlas, který čte. To je pro mě často kámen úrazu, že mě kniha zajímá, ale nedá se to poslouchat. Poslouchala jsem ji nedávno, po cestě autobusem, když jsem si jela vyzvednout balíček s ochrannými pomůckami z tohoto eshopu: www.Uvex-safety.cz.

  OdpovědětVymazat
 3. Ráda hodně cestuji, a tak jsem si oblíbila audioknihy, které mohu poslouchat kdykoli a kdekoli. Vždy jsem měla problém se soustředit na normální čtení knih, a proto jsem začala užívat tablety z macu, které mi pomáhají s energií a já se dokážu lépe soustředit. Stejně ale zůstávám u audioknih, protože mi vyhovuje, jak jsem flexibilní.

  OdpovědětVymazat
 4. Děkujeme za upozornění na tento titul! To zní velmi vzrušující. Autisté jsou zvláštní a často nepochopení lidé. Myslím, že zabalit téma do malých příběhů je skvělý nápad! Nemyslím si, že je na škodu, že název je „pouze“ publikací blogu. Blogy se prostě čtou úplně jinak než knihy (a pak zase jako audio knihy :)

  OdpovědětVymazat
 5. Já jsem toho o autismu moc nevěděla, ale když se zjistilo, že synovec je autista, začala jsem si hledat více informací. Tato kniha je skvělá ve všech směrech a dala mi spoustu podnětů k dalšímu bádání, dobře se to poslouchá, i když vzhledem k náročnosti tématu se často uvelebím na dřevěné lehátko na zahradu abych na poslouchání měla klid a nic mě nerušilo.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)