Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Dietrichsteinská hrobka Mikulov a zámek Milotice


Jsou to už asi tři týdny, co jsme se vrátili z krásného Mikulova. Máme ho moc rádi a tak se snažíme se tam vždycky aspoň jednou za rok dostat. :) Tentokrát jsme ho navštívili, protože jsme měli cestu k části mé rodiny, která má domek v jedné malinké jihomoravské vesničce.  Když jsme k nim tedy jeli, byla by škoda Mikulov minout, protože je opravdu kousek. :) 


V Mikulově už jsme toho viděli hodně, ale pořád nám zbývají neobjevená místa a tentokrát jsme k objevování vybrali Dietrichsteinskou hrobku a nelitovali jsme. Celá prohlídka i výklad byly dost zajímavé. Ze střechy jedné z věží průčelí byl kouzelný výhled na okolí (vidíte tak na nejzajímavější místa - zámek, Kozí Hrádek a Svatý kopeček) a  uvnitř menší, ale zajímavá výstava. Z prohlídky věže z průčelí už nás průvodkyně zavedla do samotného kostela, v jehož bočních lodích se nacházejí rakve s ostatky Dietrichsteinů, kterých tu najdete 44 plus jednu s ostatky jejich dobrého rodinného přítele. 

Prohlídka není extra dlouhá a vyjde vás jen na 70 Kč vstupného za dospělého, takže pokud máte v Mikulově chvilku, nevíte zrovna, co byste dělali a nechcete se pouštět do ničeho náročného, určitě stojí za to, sem zajít.


V Mikulově je spoustu krásných hotýlků a penzionů, kde můžete zůstat přes noc. Spala jsem tam už mockrát a vždycky to bylo perfektní. :) Tentokrát jsem už ale uháněli za rodinkou do úžasně tiché vesničky a těšili, že s nimi strávíme nějaký čas. Čekal nás úžasná relax v podobě bazénu, grilovačky, skvělého vína, samozřejmě. :) A na druhý den výborná odreagovačka na pískovišti nebo u houpačky s malou Majdou. (A já to říkám furt, že si dospělí mají hrát taky, protože je to prostě to nej, když chcete vypnout!) :))

Po obědě jsme vyrazili domů s tím, že se ještě cestou zastavíme na zámku Milotice. Tento rok jsme zatím stihli jenom jeden hrad, a tak jsme k tomu chtěli přidat ještě aspoň zámek. No a tento byl kouzelný! :) Je co vidět jak venku, tak uvnitř a jakmile dorazíte, hned vám atmosféru navodí lidé procházející se v historických kostýmech po rozsáhlých zahrádách kolem zámku, protože je zde právě půjčovna kostýmů různých velikostí a můžete si je tak sami vyzkoušet. :) 

Nás zajímal ale spíš prohlídkový okruh, takže jsme v zahradách trávili akorát čas, kdy jsme čekali na zahájení prohlídky. Tu taky musím pochválit, protože jsem se ani na chvíli nenudila a interiéry jsou opravdu zajímavě zařízené a výklad mě moc bavil, i když to, co si jako knihomol z prohlídky pamatuju nejvíc je to, že v jedné místnosti bylo 5000 knih a o kousek dál, v druhé, další 2000!!! :) 

Pokud vás trochu zajímá historie a máte hrady a zámky rádi, tenhle určitě navštivte. :)

To by dnes bylo všechno k nějakým tipům na výlet, ale věřím, že i když tak krátce, trochu jsem vás nalákala. :) Pokud by vás zajímaly jiné tipy na to, co dělat na Pálavě (tedy nejen v Mikulově, ale i jeho okolí), zkuste mrknout tady na blogu na štítek Pálava, kde najdete další články z mých pobytů tam. :)

Mějte se moc krásně a pište, jestli už jste v Mikulově a Miloticích někdy byli a jak se vám tam líbilo. A jestli máte třeba sami nějaké další tipy na fajn místa tam poblíž, sem s nimi prosím! :) 


3 komentáře:

 1. Great post dear! Greetings from Turkey
  You have a nice blog.
  I follow your blog can you follow mine?

  www.guzelvekulturlu.com
  Kisses

  OdpovědětVymazat
 2. My jsme byli s přítelem navštívit zámek v Mikulově během letošního léta, spojili jsme to i s návštěvou a prohlídkou vinařství v Mikulčicích, takže jsme si prodloužený víkend na nádherné Moravě moc užili :-) Teď bychom se tam chtěli vydat i v zimě, nakoupila jsem si krásnou zimní bundu z online tržiště s oblečením, takže mi zima určitě nebude! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Celá jižní Morava je krásná a pohodová, rádi tam jezdíme i na kolech, je to takový snadný terén a krásné výhledy a Mikulov má krásnou atmosféru, tam jsme vesměs ubytovaní. Mají tam jeden obchůdek, který vždy ráda navštívím, prodávají tam šály, kabelky, pásky, minule i pěkné pánské peněženky, je z čeho vybírat. Jedeme za 3 týdny, už se moc těšíme a snad vyjde počasí.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)