Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Kersko a Kutná Hora

Konečně přišlo pořádné jaro, krásné počasí, teplo a sluníčko. A proto je zase čas na nějaké toulky po republice. :) S přítelem se snažíme na výlety vyrážet i v zimě, ale co si budem povídat, jaro a léto přece jen přeje výletům víc. :) A tak jsme si hned na začátek dubna naplánovali Kutnou Horu a Kersko. Když už jsme tam byli, připlánovali jsme k tomu ještě hrad Bouzov. Ale aby článek nebyl tak dlouhý, na Bouzov se můžete těšit až příště. ;)

Kersko byl přítelův sen. Mě by asi samotnou nenapadlo se tam jet podívat, ale protože jsme měli 6 let výročí, chtěla jsem mu udělat radost a naplánovala tedy výlet tam. A vůbec nelituju, protože je to nádherná oblast! :)


Kersko je malá, ale krásně opečovávaná chatová oblast (nebo vlastně takové lesni městečko) kousek od Prahy, kde nějakou dobu pobýval i spisovatel Bohumil Hrabal, z čehož nakonec vzniklo i to, že se zde podle jeho knihy natočil film Slavnosti sněženek, ke kterému napsal scénář sám Hrabal společně s Jiřím Menzelem. Nečekejte ale žádnou turistickou oblast. Je to velice klidné místo a někdo by vlastně moh říct, že tam nic není, ale hlavní, co si užijete, je procházka kolem chatiček a neopakovatelná atmosféra klidu a přátelskosti, která na vás dýchne a kterou pocítíte, i když nejste místní obyvatel.

Dali jsme si výborný oběd v Hájence, která je známá právě ze zmiňovaného filmu a musím ji moc a moc doporučit. Jídlo bylo super a obsluha strašně milá a příjemná. Dokonce nás při odchodu přišla pozdravit jejich kočka a dala nám trochu pomazlení jako bonus navíc. :D :) 
Následně jsme se šli projít od Hájenky ke Svatojosefofskému pramenu, který mě překvapil tím, že chutnal opravdu dobře (většinou se těmhle minerálníém pramenům spíš vyhýbám). :) Narazíte tu ještě i na druhou restauraci či hospůdku U pramene, ale tady nemůžu referovat, protože jsme ji nezkusili, tak třeba příště. :)

Kolem chatek si můžete projít naučnou stezkou Bohumila Hrabala, při které se dozvíte různé zajímavosti o něm, filmu Slavnosti sněženek i o samotné oblasti. Kersko je super jak pro procházky, tak i pro kolo a pokud budete mít někdy cestu kolem, určitě se zastavte a projděte, protože tam je vážně nádherně a dokáže vám to opravdu vypnout a pročistit hlavu. :) 


 _____________________________________________________________________

Po příjemné procházce jsme se přesunuli do Kutné Hory, kde jsme zůstávali až do následujícího dne. Hlavním cílem byl samozřejmě Chrám svaté Barbory. Ještě před ním jsme si ale prošli jeho okolí, protože Kutná Hora je vážně krásné město a užívali jsme si, že v dubnu není tolik zahlcená turisty. :) 


V Chrámu svaté Barbory mě docela mě překvapilo, jak to vevnitř vypadá. Čekala jsem to daleko větší, když jsem viděla, jak honosně a obrovsky chrám vypadá z venku. To ale nemění nic na tom, že i vevnitř je chrám nádherný. :) Vstupné do chrámu je 120 korun, a i když to vevnitř není ohromně velké,  i tak vám prohlídka zabere dost času, protože určitě je co obdivovat. Mě se líbily hlavně nádherně malovaná okna. Zajímavé je, že tu na oknech najdete jak starší malby, tak i novější, klidně z tohoto desetiletí. :)

Druhý den jsme neměli moc naplánovaný. Šli jsme se mrknout k muzeu stříbra, které tu najdete, protože jak asi víte, v právě v Kutné Hoře se dříve těžilo stříbro a razil se zde pražský groš, který byl ve své době nejstabilnější měnou. Nakonec jsme ale neabsolvovali prohlídku, protože i když jsme přišli přesně na otevíračku, okruh, který jsme si vybrali, začínal až asi za hodinu a půl a ten další už na nás zase byl moc dlouhý.

Ale vlastně jsme teď rádi, že jsme do muzea nešli, protože jsme si místo toho udělali další procházku městem, tentokrát na jinou stranu a objevili jsem díky tomu krásnou vyhlídku na chrám nebo třeba kamennou kašnu. :) Jo a taky další kamarádskou kočku. :D (Co si budem povídat, prostě kam se hnem, jdou za náma kočky. V článku o Bouzově vám taky jednu představím. :D)
V Kutné Hoře se toho dá určitě vidět ještě i daleko víc. Najdete tam plno dalších kostelů, kostnici, krásné historické domy a další. :) Pokud hledáte hezké místo na oddychový víkend nebo dovolenou, určitě Kutnou Horu můžu doporučit. :)

No, náš výletový víkend tímhle ovšem ještě neskončil, takže se mějte krásně a pokračování příště... ;)

7 komentářů:

 1. Vida, jsem původem Kutnohoračka a svatou Barboru miluju, ale moderních maleb jsem si tam nikdy nevšimla. Asi se tam budu muset podívat znovu. :) Pokud se do Hory ještě někdy podíváte, prohlídku na Hrádku (v muzeu stříbra) doporučuju. Je dlouhá, protože zahrnuje vstup do středověkého dolů, a to je opravdu zážitek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě bych se tam ještě jednou ráda podívala. :) Ono by ani nevadilo, že byla dlouhá, ale my potřebovali pak stihnout Bouzov, který podel webu měl prohlídky jen do dvou. (I když jak jsme tam dorazili, zjistili jsme, že na webu mají asi staré informace, protože dělali prohlídky do čtyř, ale tak... :D). Myslím, že se tam ale ještě někdy zas podíváme. :)

   Vymazat
 2. Kersko je nádherné. Ale teda říct, že ten pramen chutná dobře, to tam musíš mít nějaké kořeny, protože tuhle železitou šílenost normálně pijí fakt jen místní :D Kutná Hora je vážně krásné město, určitě za to stojí i prohlídka dolů ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, tak to vůbec nevím. :D Ale mě docela chutnala, příteli taky. :D Je ale fakt, že jsme si párkrát lokli, nepili jsme to nějak ve velkém. Ale já jsem na tyhle prameny docela háklivá a málokde se vůbec fakt napiju. Většinou strčím do vody špičku jazyka, řeknu "bleble" a stačí mi to. :D Ale tady mi to nepřišlo nijak hrozné. :D

   Vymazat
 3. Jsem ráda, že se ti Kutná Hora líbila. Jsem rodačka z KH, teď už sice bydlím jinde, ale ráda se tam vracím :)

  OdpovědětVymazat
 4. Thank you for your post, I look for such article along time, today i find it finally. this post give me lots of advise it is very useful for me

  OdpovědětVymazat
 5. Kutná Hora je krásná, také se tam rádi vracíme. My s manželem (a teď už i dětmi) také rádi poznáváme nová místa a cestujeme, často plánujeme prodloužené víkendy či jen kratší výlety a třeba když jsme na návštěvě u mojí sestry, která bydlí u Prahy, tak tam toho máme naplánováno vždy spoustu, že až nestíháme, je tam toho tolik k vidění :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)