Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Betty Soldi, Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace + SOUTĚŽ O KNIHU

Líbí se vám krasopísmo? Chcete zkusit kaligrafii a nevíte jak na to? Kniha Kouzlo kaligrafie vás krásně provede a seznámí s tímto umem. A dokonce má pro vás i spoustu prázdných stránek na vaše psaní!


Na začátku knihy se nám autorka představí a řekne nám, jak se ona sama ke kaligrafii dostala. Pak postupně přechází k části o tom, jak objevit svůj vlastní rukopis a projevit se na papíře. No a nakonec konečně přechází k samotnému psaní a čeká vás něco jako písanka, na kterou jsem se těšila nejvíc. :)

Jakmile se naučíte jednotlivá písmena a zkusíte si psaní jak klasickou tužkou, tak třeba plnicím perem, samozřejmě je třeba se naučit i jejich spojování ve slova. Čeká vás také spousta zajímavých tipů na různá "pera"to. Zkuste psát třeba chilli papričkou, chřestem nebo jinými "pery" či místo inkoustu využít třeba kávu nebo jiné tekutiny. :)

Hned za obsahem by se docela hodil aspoň základní seznam toho, co všechno budete potřebovat, když s kaligrafií a krasopísmem začínáte a co budete potřebovat při psaní, ke kterému vás vyzývá kniha, abyste pak věci nesháněli až za chodu a mohli být připravení. Proto doporučuju knihu první trochu prolistovat a zjistit si, co nakoupit. :) 

Vůbec nemusíte zoufat, pokud některé písmeno nedokážete napsat úplně stejně, jako vypadá na předloze. Nejsme v první třídě a není to naše první učení se, jak psát. Spíš se k psaní vracíme a chceme ho oživit a přidat mu na kráse. A máme daleko volnější ruku, než ve škole, kde musel být každý cancourek tip top. Betty stále zdůrazňuje, že i když se učíte obtahováním jejích písmen, je to jen cvičení a časem byste si z různých tvarů jejich písmen měli vzít pouze inspiraci a vytvořit si svůj vlastní styl. Zároveň vám ale dá radu k tomu, co písmo nejvíce ovlivňuje a na co se máte zaměřit. Je to sklon, velikost písmen, rychlost, uspořádání, tlak, spojování a nakonec samotné tvary. 

Autorka se krátce věnuje i levákům, což jsem docela ocenila, i když levák nejsem. Je prostě fajn, že na ně při psaní knihy myslela a přidala jim nějaké rady. :) 

V druhé polovině knihy Betty rozebírá přímo kaligrafická pera a také to, jak svým písmem můžete vyjádřit emoce. Vaše písmo je totiž víc, než jen ozdoba a mělo by být zkoumáním vašeho skutečného já, které se stále rozvíjí.

Líbilo se mi, že Betty své písmo ukazuje hlavně přepisováním citátů známých osobností. Sem tam nějaký citát najdete i jen na okraji stránky, jak si tam nenápadně zdobí knihu, což je moc fajn nápad. :)

Je až neuvěřitelné, kde všude kolem nás se kaligrafie a krasopísmo nachází a co všechno se s ním dá udělat. V knize najdeme nekonečné množství nápadů a věcí, kterým krasopísmo dopomohlo k dokonalosti, a ke kterým ho můžeme využít. Potištěná peněženka, ozdobené vázy, tetování, různé vystřihovánky, vánoční ozdoby, záložky do knih, papír obtočený kolem kytice místo vzkazu nebo vzkaz dokonce přímo na listu kytice. A ještě víc nápadů, které vám rozbouří chuť k tvoření.

Skvělé je, že autorka speciálně přepsala i českou abecedu a některé větičky v knize tak, aby to bylo čechům bližší a mohli si cvičit i všechna česká písmenka včetně háčků a čárek. :) 

Řekla bych, že je kniha moc krásně udělaná a je vidět, že si s Betty ní dala opravdu velkou práci a oceňuju, kolik skvělých tipů a rad tímto svým čtenářům předává. Nemyslím si ale, že byste se jen tak za dobu, kdy se knize věnujete naučili hezky vypadající krasopísmo a kaligrafii. Já osobně tuhle knihu brala spíš jako seznámení se s krasopísmem a různými technikami. Dozvěděla jsem se o tom spoustu věcí a hlavně si zkusila psát a snažit se do toho opravdu něco vložit. Byla to pro mě ale spíš taková průprava a chci to ještě doplnit kaligrafickým kurzem, kde mi může lektor/ka ukázat psaní na živo a při tom mém mi rovnou radit a ukazovat, jak ho můžu vylepšit, ž čehož si podle mě odnesu více, než jen z knihy.

Všechno je ale nakonec o tréninku a ať už se budete učit podle knihy a doplníte to kurzem a nebo zůstanete pouze u knihy, vždycky bude potřeba pak najít volný čas a psát a psát a psát, protože učení dělá přece mistry. ;)
Autor: Betty Soldi
Název: Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace
Originální název: Creating Calligraphy Inkspired
Žánr: učebnice
Nakladatelství: Metafora
Překlad: Růžena Pokorná
Rok vydání: 2018
Počet stran: 192
Mé hodnocení: 3/5


Kniha mi byla k recenzi zaslána nakladatelstvím Metafora, děkuji.

Můj profil na Databazeknih.cz

__________________________________________________________________

Soutěž o knihu Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace


Chcete taky nahlédnout do tajů krasopísma? Zkuste si knihu vyhrát! :)

Pokud se chcete do soutěže zapojit, napište mi komentář s odpovědí na tyto dva body a přečtěte si i text pod nimi prosím.

1. Co vás v recenzi zaujalo natolik, že chcete knihu vyhrát?
2. Proč chcete krasopísmo zkusit?

Na soutěžení máte 3 týdny, a já 7. 12. náhodně vyberu jednoho výherce, kterému Metafora, která do soutěže knihu věnovala, pošle tenhle předvánoční dárek. :)

7. 12. na toto místo zveřejním nick výherce, kterého pak poprosím, aby se mi o výhru přihlásil na email D.a.y.s.y@seznam.cz, tak se sem prosím pak nezapomeňte přijít podívat, jestli jste vyhráli. Pokud se výherce neozve do 10. 12. , vyberu jiného.


Hodně štěstí. ;)
____________________________________________

7. 12.

Původně jsem chtěla výherce vybrat podle zajímavé odpovědi, ale nakonec mi tak přišly skoro všechny. :D Proto rozhodlo spravedlivé losování.

Výherkyní knihy Kouzlo kaligrafie se stala Lucy V. 

Moc gratuluju a prosím výherkyni, aby se mi ozvala na email D.a.y.s.y@seznam.cz se svojí adresou, na kterou můžu nechat zaslat výhru. :)

Moc děkuju všem, kteří se soutěže zúčastnili a doufám, že se sem ještě rádi vrátíte, abyste si přečetli nějakou další recenzi. Určitě se brzy pokusím zase uspořádat nějakou další knižní soutěž, takže to sledujte a příště můžete vyhrát třeba zase vy. :)

14 komentářů:

 1. Páni, tak takovou knížku vidím prvně :) zaujala mě celá, nedokáži napsat jen jednu věc, proč bych jí chtěla mít doma i já :) a krasopísmo se mi vždy velmi líbilo.

  OdpovědětVymazat
 2. 1. Urcite to, ze je tam cast pro levaky (me) <3
  2. Vzdycky jsem chtela psat vic hezky, mit pekne nadepsane pohlednice. Posilam si s kamarady pohlednice vzdy, kdyz nekam jedeme

  OdpovědětVymazat
 3. 1. Nejvíce mě zaujalo, že autorka myslela i na háčky a čárky, jelikož to ve všech knihách o kaligrafii chybí.
  2. Konečně bych se mohla naučit psát hezky a rodině tak dělat přáníčka sama.

  OdpovědětVymazat
 4. 1. Že je kniha rozdělena na 3 části a tou 3. je písanka,ve které není zapomenuto na diakritická znaménka.
  2. Je před Vánoci a každý dárek by si zasloužil i hezky nadepsat:) Teď vážně - umět krasopos by se mi hodilo na tvorbu nápisů a plakátů.

  OdpovědětVymazat
 5. 1. Nejvíce mě zajalo to, že kniha obsahuje i seznam potřebných základních věcí, zatím jsem totiž vždycky sbírala různé fixy a pera náhodně, líbilo by se mi mít konečně všechno kompletně a uceleně :)
  2. Láká mě to už dlouho, zatím jsem zkoušela jen tak psát si něco sama, ale požadovaný výsledek to nebyl. Nedávno jsem se rozhodla, že zkusím používat diář, takže kam jinam by se mi hodilo nějaké ozdobné písmo, než tam? ^^

  OdpovědětVymazat
 6. Tak ještě jednou, z mobilu komentovat nešlo :D
  1. nejvíc mě zaujal přehled možností, jak každé písmeno napsat. Přijde mi, že všechny knížky mají jen jednu variantu a já pak zoufale hledám online po jiných nápadech, protože některá provedení písmen mi zkrátka "nejdou do ruky"

  2. Kolem kaligrafie kroužím už nějaký čas, sem tam něco zkusím, ale nemohu najít toho správného průvodce. A pořád věřím, že bych se třeba naučila psát hezky :D

  OdpovědětVymazat
 7. 1. Zaujal mě design knihy.
  2. Dost dlouho bych to chtěla zkusit, bavilo by mě to.

  OdpovědětVymazat
 8. 1.zaujalo mne krasopismo jako takove, uz chvili ho chci zkusit :)
  2.urcite bych vyuzila pri svem kreativnim tvoreni :)

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Líbil se mi názor, že tuhle knihu berete jako seznámení se s krasopísmem a různými technikami. Určitě se chci víc zajímat a zkoušet krasopísmo. Často to beru jako odreagování ale ráda bych třeba psala pozvánky, přání a celkově při kreativním tvoření :)

  OdpovědětVymazat
 11. 1. Zaujala mne rada o zakoupení pohřeb v předstihu, diky za ni, usetri to mrzutosti.
  2. Jsem nesikovna,ale s takovým pomocnikem bych neco krásného zvládla vytvořit i ja. :DHanka Janoušková

  OdpovědětVymazat

 12. 1. V recenzi mě zaujalo, že kniha je pouhá průprava a dále by měl následovat kurz, chtěla bych tedy začít průpravou.
  2. Vyrábím na počítači cedulky na svatební zákusky, chtěla bych je umět napsat ručně, dostaly by duši :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Konec soutěže, výherce najdete na konci článku. Děkuju všem za účast. :)

  OdpovědětVymazat
 14. Jéé Daysy, zrovna dnes jsem na knihu dívala, je fakt skvělá:-).

  Měj se krásně!
  ByGabra

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)