Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Julia Heaberlin, Papíroví duchové

Carl Louis Feldman je bývalý fotograf, který žije v pečovatelském domě. Zde se jednoho dne objeví neznámá dívka, která tvrdí, že je jeho dcera. Ve skutečnosti je to ale žena, která touží po pomstě. Myslí si totiž, že ví, kdo je vrahem její sestry Rachel. Ta zmizela už před dvanácti lety. Protože ale Carl trpí demencí, na nic si nevzpomíná. Chce ho vzít tedy na výlet a zkusit, jestli mu některá místa a věci osvěží paměť. Je Carl vinen? A opravdu si nic nepamatuje nebo svoji demenci pouze předstírá, aby ho nikdo neodhalil? 

Hlavní hrdinka se s ním vydává na nebezpečný road trip napříč Texasem. Je odhodlaná přijít na to, kde je pravda. Je tím naprosto posedlá, takže můžeme obdivovat její chladnokrevnost a klidný přístup v každé situaci. Je připravená na všechno. Nebo si to aspoň myslí. 

Ke Carlovi ji dovedla fotografie dvou malých holčiček, kterou kdysi našla v domě, kde bydlela. Postupem času zjišťovala víc a víc. Nakonec se rozhodla, že tím posledním, co ji dovede do cíle, je právě Carl. Ten byl v minulosti obviněn z vraždy mladé ženy, ale nakonec jej viny zprostili. Možná je to ale opravdu vrah. A dokonce sériový. Plán cesty je určen červenými tečkami, kterými jsou označeny právě Carlovy možné oběti.

Nápad na tento příběh mi přišel skvělý a originální, ale všimla jsem si, že knihu mají lidé docela rozporuplné názory. Někdo ji miluje, někdo je z ní zmatený, někdo se u ní dokonce nudil. Já se přikláním spíše na stranu nespokojených čtenářů. Vyprávění mi přišlo chaotické a zbytečně roztahané, jakoby si někdo řekl „napíšu knihu a bude za každou cenu pořádně tlustá". Sice jsem se do čtení nenutila, ale vůbec jsem se nemohla pořádně začíst a nezažila jsem tady takové to nadšené nutkání číst víc a víc. A to já právě u thrilleru potřebuju. To napětí a nedočkavost. Tady jsem se začala bavit asi až u strany 290 a to ještě mé nadšení zase po několika stránkách opadlo. 

Postavy mi ale přišly zajímavé, člověk až do konce nevěděl, co si o nich myslet a sem tam opravdu něčím dost překvapily. 

Asi bych od knihy úplně neodrazovala, přece jen pár skvělých momentů se tam najde. Příběh je to zajímavý, jen si myslím, že by se klidně vlezl i do menšího počtu stránek. Šel by napsat trochu svižněji a napínavěji, protože pro mě to chvilkami bylo docela nezáživné. I když o nepředvídatelný konec, který je u každého thrilleru žádoucí, tady naštěstí nepřijdeme. Za mě ale jen tak na tři a půl hvězdy. Zaokrouhlit na 4 si to u mě bohužel nezaslouží. 
Autor: 
Julia Heaberlin
Název: Papíroví duchové
Originální název: Paper Ghosts: A Novel of Suspense
Žánr: thriller
Nakladatelství: Omega
Překlad: Bohuslava Nováková
Rok vydání: 2018
Počet stran: 368
Mé hodnocení: 3/5


Kniha mi byla k recenzi zaslána nakladatelstvím Omega, děkuji.
Knihu koupíte tady

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)