Chceš nějakou audioknihu? Tady na Audiolibrixu najdeš můj slevový kód 20% na první nákup.

Masopust a zimní procházka

Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou." (zdroj

Víte, co je to masopust? Bohužel přicházím na to, že čím dál víc lidí vůbec neví, co to znamená. Při tom je to tak nádherný zvyk a vůbec nemusíte být věřící, aby jste si ho užili. :) Masopustní průvody se konají už spíše v menších městech a vesnicích, ale v těch větších občas narazíte aspoň na nějaký ten masopustní jarmark.

Minulý rok jsme se byli na takovém jarmarku podívat v Kroměříži na Hanáckém náměstí. Je skvělý! Proto jsme neváhali a jeli se znovu podívat i tento rok. Nechybí masopustní průvod masek, který je opravdu velký, ani spoustu stánků s dobrým jídlem nebo něčím pěkným na památku. :) Trošku by se mi líbil bohatší program, než jen dvě kapely, ale nakonec mi to ani moc nechybělo, člověk se i přes to opravdu zabaví právě samotným jarmarkem, kde je moc příjemná atmosféra, protože jsou stánky rozmístěny tak, že se ani při větším množství lidí nemusíte mačkat. :) Navíc je celá akce zdarma, takže můžete ušetřené peníze vesele utratit za něco právě z nějakého stánku. :D

V Kroměříži jsem tento rok nefotila, ale spoustu fotek ze stejné akce jsme tu přidávala minulý rok - tady si na ně můžete skočit kliknutím. :)
Tenhle rok jsme navíc vyrazili na masopustní jarmark i do Rožnova pod Radhoštěm. Tam se koná přímo v dřevěném městečku nebo chcete-li v Muzeu v přírodě. :) Namáčkáno už to tam bylo, pravda, trošku víc, ale pořád to ještě bylo docela v pohodě. Průvodů měli hned několik, za různé skupiny a soubory, takže přehlídka masek byla pestrá. :) Stánky byly taky fajn, hrozně se mi třeba líbily panenky (zřejmě Moreny) z fotky výše, takže jsem jednu hned koupila mamce, která tento styl miluje. :)

Navíc tím, jak je to zasazeno právě do valašského prostředí s dřevěnýma chaloupkama, nasajete atmosféru ještě víc. :) Vstup je stejný, jako když jdete v jakékoliv jiné období do dřevěného městečka, ale za to kromě masopustu samozřejmě můžete mrknout právě do domků, které jsou součástí muzea, což stojí za to. :)

Jestli se chcete podívat, jak to v celém Muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vypadá v létě, mrkněte na tento můj článek z léta 2016, kdy jsme prošli celý skanzen. :)

Oba tyto masopusty jsou moc krásné a určitě je doporučím k návštěvě. :) Jestli si příští rok vzpomenete a nebudete to mít daleko, určitě se zajeďte mrknout. :) Minulou neděli bylo krásné počasí, tak jsme se rozhodli si trochu protáhnout nohy. :) Protáhli jsem je pořádně, protože to skončilo osmi-kilometrovou procházkou. Dojeli jsme si do Malenovic a vydali se přes les k pramenu Svatá voda. 

TIP pro Zlíňáky:
Přesnou trasu najdete v tomhle pdfku Kam z města do lesa. Mám ho moc ráda, protože tam vždycky najdu nějaký fajn tip na delší procházku. :) 

Nechtělo se mi na takový výšlap brát zrcadlovku, tak mám fotky jenom mobilní, ale ať máte aspoň představu... :) 
Vycházka to byla nádherná. Zimu a sníh sice moc nemusím, ale na procházky je to náhodou docela fajn stav, když k tomu svítí trochu sluníčka. :) U pramenu jsme si hezky odpočinuli, nabrali si trochu vody a pokračovali zpět do Malenovic, akorát druhou stranou. :) Dá se říct, že jsme si tak udělali skoro takový okruh. :) 


A co jinak nového? 
 • Zkouším se učit kreslit jednoduché věci kvůli tomu, abych si mohla hezky zdobit svůj DOLLER. :D Zatím trénuju spíš na obkreslování, ale baví mě to a je to pro mě fakt velký relax. :)
 • Začala jsem konečně chodit na kurz angličtiny. Moje angličtina od doby, co jsem z ní maturovala, umírá. Při tom ji mám tak ráda! Když mi proto kluci v práci navrhli, že si ji můžu chodit pilovat do kurzu, neváhala jsem. Je to časově náročné, protože to vyžaduje i hodně učení se doma, ale je jen dobře, že mě do toho něco takhle "nutí", takže si to vlastně užívám.
 • Budu se stěhovat. A to hned dvakrát. Jednak na začátku března pracovně do nové kanceláře v centru Zlína, kterou budu mít vlastně sama pro sebe a budu si ji střídat s home officem. A jednak do nového bytu. Zatím to nebudu moc rozvádět, každopádně hlavně ohledně toho bytu to bude funny, protože máme tak trilion věcí. :D A i když je stěhování peklo, vlastně se docela těším. Chybí už jen taková malá nepodstatná věc - najít nový byt. 
Co je nového u vás? Pište! :) 
6 komentářů:

 1. Tak budu držet pěsti při hledání ideálního bytu, protože kolikrát to bývá fakt o nervy!:) A trochu závidím ten kurz angličtiny, hned bych jeden brala. Mám docela strach, že kvůli tomu jak nemluvím, tak všechno rychle zapomenu:)

  Skanzen v Rožnově je skvělý! Už jsme tam strašně dlouho nebyla, ale jela bych hned:) Kór takhle na Masopust, to musel být skvělý zážitek:)

  OdpovědětVymazat
 2. Najít nový byt, to je docela podstatné při stěhování, no... :) Z osobních zkušeností vím, že Zlíně to jde naštěstí lépe než v Praze. Tak držím palce, ať najdete něco hezkého.
  Masopust ve skanzenu musel být super. Já jsem tam byla na pekařskou sobotu a dožinky (plus několikrát jenom tak, byla jsem tam hodněkrát... :D).
  Rej masek jsme viděli v Bernu. Pěkně to tam žilo!

  OdpovědětVymazat
 3. Hned bych vyrazila taky nasát tu venkovskou a zimní atmosféru :)

  OdpovědětVymazat
 4. Vyzerá to skvelo :-) Určite to bol krásny deň.

  Suesanqa

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za tvůj komentář, určitě si ho přečtu a ráda i odpovím. :)